Blog

Pizza – przysmak wielu krajów

Pizza jest przede wszystkim zaliczana do przysmaków kuchni włoskiej i właśnie z tego kraju pochodzi. Nie mniej jednak zdobyła uznanie w krajach na całym świecie. W zależności od tradycji, od miejsca i od osoby, pizza może przybierać różne kształty i smaki. Pizza niegdyś okrągła może być również tworzona w innych kształtach. Jest mnóstwo przepisów na pyszną pizzę, jednakże najczęściej stosowany to ten z ciasta drożdżowego połączony z sosem pomidorowych, serem najlepiej mozzarellą, aromatycznymi ziołami oraz innym smacznymi dodatkami warzywnymi, owocowymi, serowymi i mięsnymi. Placek najczęściej spożywa się na ciepło, lecz i tutaj znajdą się fani jedzenia na zimno.

Czy pizza jest zdrowa?

Jak w wielu innych przypadkach w jedzeniu pizzy ważny jest umiar i odpowiednia różnorodność w komponowaniu. Codzienne jedzenie pizzy złożonej z samych ciężkich tłuszczów, niestety nie można uznać za zdrowy nawyk. Natomiast jeśli pizza jest przygotowana z pełnowartościowych składników i nie jest jedynym głównym posiłkiem w tygodniu, to może przynieść wiele korzyści zdrowotnych poprzez zawarte w niej dobre cukry, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy.

Dlaczego warto jeść pizzę?

I oto jest pytanie: Dlaczego warto jeść pizzę? Nie wydaje się to takie oczywiste, że warto, a jednak poza tym, że pizza jest pyszna, jest jeszcze kilka zalet jej jedzenia. Poniżej garść powodów, dla których wskazane jest jedzenie pizzy.

  • Jak wyżej wspomniano, jest po prostu pyszna. Jest to zapewne najbardziej oczywiste, że pizza bardzo podbudowuje kubki smakowe.
  • Wartości odżywcze na jednym cieście. Możliwości komponowania pizzy są nieskończone. Na pizzy może znaleźć się dosłownie wszystko – mięso, sery, warzywa, owoce do wyboru, do koloru. Wybór różnorodnych składników utrzymuje zbilansowaną dietę na dobrym poziomie. Na odpowiednio zrobionej pizzy mogą się znaleźć nie tylko kalorie, a także dobre cukry, tłuszcze, minerały i witaminy.
  • Jeśli nie ma czasu na przygotowanie posiłku, zafundowanie sobie pizzy może okazać się najlepszą opcją. Bo gdzie teraz nie można kupić pizzy? Jest dostępna w wielu restauracjach, sklepach, w mieście, czy też poza nim.
  • Kolejna warta uwagi sprawa to cena pizzy. Znacznie bardziej opłacalne dla kilku osób jest kupienie pizzy niż np. kupić dla każdego osobny obiad. W pojedynkę pizzę można podzielić na kilka posiłków.
  • Rewelacyjne rozwiązanie na spotkania towarzyskie. Pizza i piwo zostały okrzyknięte za dobrany duet gastronomiczny.

Lepsza pizza na grubym czy na cienkim cieście?

Pizza na cienkim cieście pozwala skupić się na smaku innych składników. Dobrze sprawdza się dla osób, które aktualnie dbają o tzw. linię, ponieważ jest mniej kaloryczna. Pizza na grubym cieście szybko zaspokaja głód i nadaje się do spożywania dla większej liczby osób.

Pizza w porównaniu z innymi fast foodami

Jedzenie fast foodów jest bardzo popularne na świecie. Dlaczego? Ponieważ jest smacznie, tanio i wygodnie. Jednakże pizza wyróżnia się na tle innych fast foodów. Stworzenie lub kupienie pizzy z wysoko odżywczymi składnikami, upieczonej w odpowiedniej temperaturze, ciężko dać miano byle jakiego fast foodu. Placek jest zdecydowanie lepszy od mrożonych produktów, frytek, czy też stripsów smażonych na głębokim oleju.

Pizza domowa, pizza mrożona ze sklepu, czy może pizza zamówiona z pizzerii?

Wybór najlepszej opcji nie jest wcale taki łatwy, aczkolwiek znajdą się plusy i minusy każdego wyboru.

  1. Pizza mrożona kupiona w sklepie. Tanie rozwiązanie jak w przypadku wielu niezdrowych fast foodów. Zajmuje mało czasu na przygotowanie. Może i nie jest w smaku aż taka zła, ale niestety nie zawiera za dużo wartości odżywczych i jest nafaszerowane różnymi barwnikami, substancjami konserwującymi, fosforanami i innymi mało zdrowymi składnikami.
  2. Stworzenie placka w domu jest przychylną opcją. Wybór składników na najwyższym poziomie, własnoręczny wypiek i kontrola najwyższej jakości. Jeśli chodzi o pieczenie pizzy w domu, istnieje jeden mały problem. Nie każdy posiada w domu odpowiedni piekarnik do pieczenia pizzy. W takiej sytuacji wypieczone ciasto może nie smakować tak dobrze, jak ciasto pizzy upieczonej w specjalnym piecu.
  3. Zjedzenie pizzy w pizzerii również jest dobrym sposobem na zaspokojenie potrzeb. Wyszkolony pizzer, specjalnie skonstruowane menu z prawidłowo połączonymi składnikami, odpowiedni piec z właściwą temperaturą i na talerzu można znaleźć dobrą i zdrową pizzę. Tutaj jednak nie ma kontroli nad wyborem składników w sklepie i kwota przeznaczona na posiłek jest nico wyższa niż wtedy, gdy placek jest robiony w domu.

Nocna pizzeria – dla nocnych głodomorów

Dostępność pizzy jest ogromna. Zjedzenie jej na mieście bądź dostarczenie jej do domu nie jest już żadną nowością. W większych miastach jest już dostępna opcja pizzerii nocnych. Więc, gdy tylko pojawi się mały nocny głód, ewentualnie zabraknie jedzenia na spotkaniu towarzyskim, nie trzeba się stresować, ponieważ pizza jest w zasięgu ręki.

Back To Top