Jazda po „kilku głębszych” w świetle kodeksu karnego jest wykroczeniem, a nawet przestępstwem, za które grożą surowe kary. Cóż za nieodpowiedzialność trzeba ponieść konsekwencje, powstaje jednak pytanie jakie?
Kiedy jazda po alkoholu traktowana jest jako wykroczenie?
Jeśli podczas rutynowej kontroli drogowej kierowca będzie miał w wydychanym powietrzu 0,1 do 0,25 mg/dm 3 alkoholu może mówić o dużym szczęściu, gdyż wybryk ten zostanie potraktowany jako wykroczenie, co nie oznacza, że kara będzie łagodna. Dyskutowanie z policjantem nie ma sensu, a jedynie może pogorszyć sprawę. Odmowa badania alkomatem też nic nie da, bo kierowca zostanie przymusowo odwieziony do szpitala na badanie krwi. Alkomaty w radiowozach są bardzo wiarygodne, lecz badanie krwi może pokazać większe stężenie alkoholu więc po co ryzykować?
Za jazdę po spożyciu alkoholu grozi:
– mandat od 50 do 5000 zł. W świetle nowych przepisów jest ona ustalana na podstawie dochodów,
– tymczasowy areszt
– kara zatrzymania prawa jazdy od 6 miesięcy nawet do 3 lat
Przeczytaj również: https://adwokat24h.pl/
Zatrzymany kierowca powinien jak najszybciej skontaktować się z dobrym prawnikiem, bo istnieją duże szanse na złagodzenie wyroku. Niestety w panice zatrzymani na przesłuchaniu godzą się na warunki proponowane przez prokuratora, które często nie są adekwatne do popełnionego wykroczenia. Broniąc się przed sądem, można o wiele więcej zyskać.
Kiedy popełnia się przestępstwo?
Między wykroczeniem a przestępstwem jest cienka granica. Wystarczy, że kierowca będzie miał więcej niż 0,5 promila i skończy się taryfa ulgowa. Postępowanie karne można powiedzieć, że jest bardzo podobne jak w przypadku popełnienia wykroczenia z tym tylko, że kara będzie bardziej surowa:
– mandat karny
– zatrzymanie prawa jazdy nawet na 15 lat bądź dożywotnio, jeśli kierowca spowodował wypadek,
– bezwzględne pozbawienie wolności
Największej z możliwych kar mogą spodziewać się kierowcy, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali śmiertelny wypadek. Dla nich kodeks karny przewiduje 12 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.