Handel

Uszczelnienia techniczne z odpornych materiałów

Obecnie stosowanych jest bardzo wiele nowoczesnych stopów które mogą być stosowane do produkowania różnego rodzaju uszczelek, z pewnością uszczelnienia techniczne powinny charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością, często będzie na nie działało wysokie ciśnienie oraz wysoka temperatura.

Warto zwrócić uwagę iż w maszynach i urządzeniach które będą pracowały na zewnątrz amplituda temperatur może być bardzo wysoka, zwłaszcza będzie to widoczne zimą, kiedy temperatura będzie spadała poniżej zera, wówczas kiedy maszyna nie pracuje uszczelka będzie narażona na zmiany fizyczne.

Uszczelnienia techniczne z odpornych materiałów

Z czego powinna być wykonana wytrzymała uszczelka?

Warto zwrócić uwagę iż w uszczelki gumowe będą rozszerzają się pod wpływem ciepła oraz oczywiście kurczyły pod wpływem niskiej temperatury, dlatego też nie będą dobrze wypełniały połączeń. Zatem konieczne będzie zastosowanie odpowiednich mieszanek, w tym przypadku może być użyta guma, kauczuk ale również różnego rodzaju poliuretan aby wzmocnić nieco uszczelkę, spowodować iż będzie ona twardsza, bardziej wytrzymała. Z pewnością dodatki tego rodzaju sprawią także iż będzie bardziej wytrzymała na wysokie ciśnienie, w niektórych rozwiązaniach specjalistycznych potrzebne są także uszczelnienia techniczne odporne na kwasy czy też zasady, w zakładach chemicznych w przypadku różnych instalacji będzie wymagana tego rodzaju uszczelka.

Oczywiście nawet najbardziej wytrzymałe uszczelki z czasem mogą zostać uszkodzone, niekiedy uszczelka która wydaje się być prawidłowa może posiadać mikrouszkodzenia, które z czasem sprawią iż będzie się przecierała, dlatego też powinniśmy raz na pewien czas sprawdzać stan uszczelek. Z pewnością okresowe przeglądy pozwolą nam uniknąć różnych problemów, jeżeli zauważymy iż uszczelka nie wygląda tak jak powinna, widzimy pierwsze oznaki zużycia, wówczas powinniśmy od razu wymienić ją na nową.

Wiele firm specjalizuje się w wytwarzaniu uszczelek na zamówienie, niektóre typy maszyn i urządzeń mogą być już dość stare, niekiedy nie są już wspierane przez producentów, dlatego też jeżeli posiadają one nietypowe uszczelnienia wówczas należy wykonać je na zamówienie. Oczywiście obecnie nie jest to możliwe, można określić wszystkie potrzebne parametry, chodzi tutaj nie tylko o wielkość ale także o odporność na temperaturę oraz ciśnienie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com

Back To Top