Dom

Porównanie filtracji w standardzie HEPA i w typie HEPA

Zainstalowanie filtrów w systemach klimatyzacyjnych i grzewczych lub oczyszczaczach powietrza może ochronić Twoje urządzenia i zdrowie oraz sprawić, że powietrze w twoim domu czy miejscu pracy będzie czystsze.

Nie wszystkie filtry powietrza działają równie dobrze, a wybrany typ może mieć duży wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu. Komisja Energii Atomowej opracowała filtry powietrza o wysokiej wydajności, czyli filtry HEPA, podczas II Wojny Światowej, aby pomóc usunąć cząsteczki radioaktywne z powietrza w zakładach produkcyjnych. Filtry HEPA i nowsze filtry powietrza typu HEPA są obecnie stosowane w domach w całym kraju, ale nie są jednym i tym samym. Dokładne lub absolutne filtry HEPA różnią się od innych typów filtrów, ponieważ są one wymagane do usuwania małych cząstek z powietrza, których inne filtry nie są w stanie usunąć. Standard HEPA wymaga, aby wszystkie prawdziwe filtry HEPA były w stanie usunąć 99,97 procent cząstek unoszących się w powietrzu do wielkości 0,3 mikrona. Korzystają z mediów podobnych do papieru i mechanicznej filtracji zaprojektowanej do odfiltrowywania prawie wszystkich zanieczyszczeń powietrza. Mikroskopijny wzorzec wielkości cząstek wychwytywanych odpowiada średnicy jednej 300 średnicy ludzkiego włosa, co czyni je najbardziej wydajnymi dostępnymi filtrami powietrza na rynku.

Wraz ze wzrostem popularności filtrów HEPA pojawili się konkurenci oferujący niższy koszt i podobny produkt. Filtry ,,typu HEPA” działają w taki sam sposób, jak prawdziwe filtry HEPA, ale nie są zgodne z tymi samymi standardami. Filtry powietrza HEPA, jak filtr minipleat, są oznaczone punktami wskazującymi ich zdolność do filtrowania cząstek unoszących się w powietrzu. Są one testowane przy użyciu dymu w celu ustalenia najmniejszych cząstek, które są w stanie usunąć. Jeśli zdadzą testy, są one oznaczone punktacją, którą powinieneś znaleźć na samym filtrze lub na opakowaniu. Jeśli filtr twierdzi, że jest typu HEPA lub HEPA, a na produkcie nie ma żadnych wyników, możesz założyć, że nie są one tak skuteczne, jak prawdziwe filtry absolutne HEPA.

Back To Top