Blog

Miotła zbożowa – szkodliwy chwast w uprawach zbóż

Miotła zbożowa – Apera Spica-Venti – to chwast trawiasty, występujący w zbożach zarówno ozimych, jak i jarych.

Jest to roślina jednoroczna, jednoliścienna, gatunek ten jest mocno inwazyjny, charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na wodę oraz składniki odżywcze zawarte w glebie. Dlatego silnie konkuruje z uprawami, może przyczynić się do znacznego spadku plonów, zatem należy wykorzystać odpowiednie herbicydy, aby pozbyć się miotły zbożowej z upraw.

Miotła zbożowa – szkodliwy chwast w uprawach zbóż

Herbicydy w zwalczaniu miotły zbożowej

Miotła zbożowa może wzrastać w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza, liście są wąskie, lekko skręcone, w kolejnej fazie rozwoju charakteryzuje się liśćmi płaskimi, lekko owłosionymi. Z pewnością miotła będzie dobrze rozwijała się w glebie wilgotnej, rozwojowi sprzyjają deszcze. Oczywiście jest to chwast charakterystyczny także dla zbóż ozimych, dlatego może rozwijać się w okresie opadów jesiennych. Zatem jest to chwast, który może być dość uciążliwy, może rozwijać się wiosną i jesienią, należy zatem obserwować uprawy, aby wykryć chwast we wczesnym stadium rozwoju i zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze.

Profilaktyką będzie z pewnością wybranie ziarna wysokiej jakości, możemy także zmieniać materiał siewny, zadbać o oczyszczenie sprzętów, kombajnów, siewników. Najważniejszym sposobem walki z miotłą zbożową będą herbicydy selektywne, które będą bardzo skuteczne w przypadku usuwania tego typu chwastów jednoliściennych. Opryski będziemy wykonywali w zależności od upraw, może być to oprysk wiosenny lub też jesienny. Jeżeli zauważymy, iż po oprysku wykonywanym wiosną miotła zbożowa nadal rozwija się w uprawach, wówczas możemy powtórzyć zabieg korzystając z innego herbicydu, który będzie tym razem działał na układ listny, łodygi zwalczając rośliny już w fazie wzrostu. Opryski należy stosować w sprzyjających warunkach pogodowych, przy warunkach bezwietrznych, przy niższej temperaturze, dzięki temu oprysk nie zostanie zwiany na inne uprawy oraz nie wyparuje zbyt szybko przy wysokiej temperaturze.

Wiele porad na temat skutecznego zwalczania miotły zbożowej możemy przeczytać na stronie https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-miotly-zbozowej-w-zbozach-jest-coraz-trudniejsze/, dowiemy się także o możliwości uodpornienia się miotły zbożowej na niektóre typy herbicydów. W tym przypadku można stosować różne herbicydy, opryski wykonywać w różnych porach roku.

Back To Top