Turystyka

Paragwaj – niedoceniony kraj w sercu Ameryki Południowej.

Paragwaj jest jedynym krajem na świecie, w którym liczba wolnożyjacych jaguarów, przewyższa liczbę przybywajacych tam każdego roku turystów. Rzeka Paragwaj dzieli ten piękny zakątek na dwe części: zachodnią, która jest płaska i równinna oraz wschodnią, którą charakteryzuje pofalowany krajobraz. Pomimo braku dostepu do morza, Paragwaj posiada wiele atrakcji naturalnych, z których chętnie korzystają przybyli goście.  Na północnym –wschodzie wzdłuż granicy z Brazylią, rozciaga się niewysokie pasmo górskie -Cordillera de Amambay. Zwrotnikowy klimat sprawia, iż na wschodzie jest wilgotnie, a na zachodzie sucho.

Większosć Paragwajczyków posiaada indiańskich przodków, ale w ich żyłach płynie hiszpańska krew. Oszacowano, iż 90% społeczeństwa stanowią metysi, spośród których ponad 80% to katolicy. Paragwajczycy są silnie przywiazani do tradycji. Wobec przybyłych są niezwykle życzliwi i gościnni. Chętnie nawiazują kontakt i opowiadają o historii kraju. Dzielą sie doświadczeniami i spostrzeżeniami. Posiadają niezwykle aromatyczną i pikantną kuchnię. Serwowane w restauracjach dania odzwierciedlają wpływy tradycji kulinarnych rdzennej i napływowej ludności. Grillowane mięso wołowe, a także maniok są jej integralną częścią.

Asuncion – stolica Paragwaju

Położona nad rzeką Paragwaj stolica kraju jest jedną z najstarszych hiszpańskich osad w Ameryce Południowej. Z nazywanego ,,matką miast’’ obszaru w przeszłości wyruszały ekspedycje kolonialne, za sprawą których powstało wiele prężnie rozwijających się dzisiaj miast. Asuncion zostało założone 15 sierpnia 1537 roku. To wówczas powstały pierwsze budowle, które dzisiaj są jednymi z najwazniejszych zabytków w mieście. Catedral Metropolitana czy kościół Iglesia de La Encarnacion to tylko niektóre z nich. Dużym zainteresowaniem przybyłych do miasta gości cieszy się również ogród botaniczny, z niesptykaną w innych miejscach roślinnością. Wędrujac wzdłuż wąskich uliczek, widać duże zamerykanizowanie tego trenu. Niemalże na każdej ulicy znajduje się znany fast food, a na obrzeżach miast powstają galerie handlowe. Museo del Barro powstałe w 1972 roku mieści zbiory z zakresu ceramiki, sztuki rdzennych mieszkańców kraju oraz południowoamerykańską sztukę współczensą. Poczatkowo był to niewielki obiekt, nny głównie mieszkańcom. Dziś zajmuje trzy kondygnacje, a informacja o nim pojawia się w każdym przewodniku turystycznym.

Ruiny misyjnych redukcji jezuickich

Ruta Jesuitica i Trinitad to jedyne paragwajskie obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając to niezwykłe miejsce można poczuć prawdziwego ducha tego regionu, a także szczegółowo poznać jego historię. Szlak Jezuitów jest obwodem, który odtwarza przejście Towarzystwa Jezusowego przez Paragwaj. Wraz z rdzennymi mieszkańcami kraju utworzyło wiele miast, które pod względem sztuki oraz kultury przewyższały pozostałe. Wędrójąc wzdłuż trasy można odkryć wiele prawdziwych dzieł sztuki, które zostały wykonane przez żyjacych tutaj od pokoleń ludzi, a także za spawą ich wrodzonej gościnności uczestniczyć w ich codziennych zwyczajach. Cały szlak zróżnicowany jest pod względem kolorów, wzorów i faktur.W każdym z ośrodków mieszkańcy tworzą inny rodzaj sztuki, w tym sztuki użytkowej, którą można nabyć w tutejszych bazarach. Paragwaj – podróże najlepiej odbywać w grupach zorganizowanych i posiadających przewodnika znajacego chociaż jeden język obcy.

Majestatyczne wodospady Iguazu

Wodospad Iguazu będący miejscem wielu wycieczek powstał za sprawą jednej z największych erupcji wulkanu mających miejsce na przestrzeni ostatnich kilkuset milionów lat. Usytuowany jest na krawędzi płaskowyżu zbudowanego ze skał bazaltowych otoczony jest przez rozległe parki narodowe, które zamieszkiwane są między innymi przez około 400 gatunków ptaków, małpy, jaguary,oceloty. Ciekawostką jest, iż Iguazu w 80% znajduje się na terytorium Argentyny, a w 20% Brazylii. Większość turystów, którzy przybywają do Paragwaju, za niewielką dopłatą decyduje się odwiedzić miejsce, w którym widoczna jest wieczna tęcza.

Festiwal truskawek w Aregua

Paragwaj – co warto zobaczyć? Przede wszystkim znany w regionie Festiwal Truskawek wydarzenie to odbywa się każdego roku w terminie od lipca do sierpnia i zwiazane jest ze zbiorami tego owocu. W tym czasie w miasteczku, które zdobią kolonialne budynki, można skosztować najróżniejszych przetworów z truskawek, a także innych produktów, w których zostały wykorzystane. Aregua znajduje się w bliskim sąsiedztwie jeziora Ypacarai, które jest najwiekszym jeziorem w kraju. Otoczone przez Park Narodowy Ypacarai, stanowi idealne miejsce do odpoczynku i spacerów brzegiem jeziora.

 

Pragwaj jest wyjatkowym miejscem na mapie świata. Posiada niski stopień zurbanizowania, co w przypadku osób spragnionych kontaktu z naturą, jest dużą zaletą. Na terenie kraju występują tereny, które nie noszą śladu ingerencji człowieka. Można tu odpocząć od zgiełku metropolii, cieszyć się egzotycznymi owocami, kapielami w czystych jeziorach, a także dużym zróżnicowaniem flory i fauny.

Back To Top