Jeśli chodzi o smak i aromat, jest ogromna różnica pomiędzy kawą mieloną, a świeżo uprażonymi ziarnami, co doceniają prawdziwi smakosze, ale wybór zależy oczywiście od twoich wyraźnych upodobań związanych ze smakiem pitej kawy.
Ziarna kawy przechodzą bardzo długi proces od nasion do rośliny i od rośliny do świeżej kawy. Po uprażeniu i zmieleniu ziarna zaczynają się szybko starzeć i tracić swoje cenne składniki. Główną różnicą między kawą mieloną a pełnoziarnistą jest świeżość, smak i zapach. Podczas korzystania ze wstępnie zmielonej kawy wygodnie jest nie mielić kawy samodzielnie i przygotowywać jej w niewłaściwy sposób. Chociaż pozbawiasz się świeżości domowego naparu i czasu, jaki upływa, zanim się zestarzeje. Zaletą kawy pełnoziarnistej jest posiadanie najświeższej możliwej filiżanki naparu za każdym razem, jeśli jest odpowiednio przechowywana. Trudno porównać świeżość kawy wstępnie zmielonej i kawy pełnoziarnistej, jeśli nigdy nie posmakowałeś świeżej filiżanki kawy po zmieleniu ziaren zaledwie kilka minut przed zaparzeniem. Aromat i smak świeżego naparu jest bardzo zauważalny.
Świetnym porównaniem są świeżo upieczone ciasteczka z piekarnika.
Kiedy są po raz pierwszy wyjmowane i schładzane do temperatury nadającej się do spożycia, są w najlepszej formie. Po pozostawieniu ich na dłuższy czas ich aromat zanika, podobnie jak ogólny smak. Taka właśnie jest kawa etiopia, w pierwszych chwilach po upaleniu jest w najlepszym wydaniu. W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe gatunki ziaren kawy, Arabikę i Robustę, oraz wiele mniej szlachetnych mieszanek. Robusta pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Afryki do Gwinei, południowego Sudanu i Ugandy i ze względu na gorzki smak nie jest tak ceniona jak Arabica. Z kolei kawa Arabica znana jest ze swojego łagodnego smaku i stanowi prawie 3/4 ziaren zebranych we wszystkich obszarach uprawy ziaren kawy. Oferuje delikatny smak, którego poszukuje wielu miłośników kawy, jest również nieco droższa od Robusty.