Zdrowie

Co można zrobić jeśli mamy paluch sztywny

Paluch sztywny często zdarza się osobom uprawiającym różne dyscypliny sportu na sztucznych nawierzchniach i ulegającym kontuzjom.

Uraz stawu śródstopia, uderzenie lub złamanie palca może przyczynić się do zwyrodnienia stawu, podobnie jak stan zapalny, taki jak reumatoidalne zapalenie stawów. Kontuzje występują również w niektórych dyscyplinach tańca, zwłaszcza w balecie, które wymagają powtarzalnego stosowania pozycji stopy, co zmusza staw do zginania pod kątem 90 stopni. Wczesne oznaki sztywności palucha obejmują ból i sztywność w stawie dużego palca podczas czynności, takich jak chodzenie lub ćwiczenia, zwłaszcza gdy stopa przesuwa się do przodu, aby odepchnąć ciało od powierzchni. Staw może również stać się spuchnięty i zaczerwieniony. Ważne jest, aby wcześnie skontaktować się z lekarzem ortopedą, zanim nastąpi pogorszenie stanu. Co można zrobić jeśli mamy paluch sztywny

Jeśli poczekasz, aż pojawią się ostrogi kostne lub palec u nogi będzie całkowicie sztywny lub cały czas boli, przywrócenie funkcji ruchowych może być trudniejsze.

Możesz także rozwinąć inne problemy ze stopą i stawami, jeśli zaczniesz chodzić po zewnętrznej krawędzi stopy, aby uniknąć wywierania nacisku na palec u nogi. Lekarz ortopeda zbada palec u nogi i może zlecić prześwietlenie w celu sprawdzenia ostrogi kostnej, zwyrodnienia chrząstki, utraty przestrzeni między kośćmi stawu i innych możliwych problemów z palcami. Leczenie zwykle rozpoczyna się od środków zachowawczych mających na celu przynieść ulgę w bólu i zwiększyć ruchomość stawu. Odpoczynek, okłady z lodu i leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą pomóc złagodzić ból i obrzęk. W przypadku silnego bólu lekarz może zalecić leczenie stawu wstrzyknięciem kortykosteroidu, czasem w połączeniu ze środkiem znieczulającym. Jeśli jednak te metody nie przyniosą ulgi, paluch sztywny trzeba będzie zoperować u ortopedy. Aby uzyskać długotrwałą ulgę, ważne jest, aby skorygować niektóre rzeczy, które mogą pogarszać stan palucha sztywnego. Wysokie obcasy należy zamienić na wygodne buty z obszernym noskiem, aby palce miały wystarczająco miejsca.

Back To Top