Blog

Popularne muzea Starego Kontynentu

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najważniejszych światowych dziedzictw jest szeroko rozumiana sztuka i nie tylko. Wakacje mogą okazać się całkiem niezłym okresem, by wyruszyć szlakiem muzeów, które na trwałe zaznaczyły się w całej europejskiej kulturze.

Jednym z bardziej oczywistych, niemniej wciąż wartym wspomnienia miejsc tego typu jest rzecz jasna Luwr. To zlokalizowane w Paryżu muzeum swą historią sięga końca XVIII stulecia. Chyba bez większej pomyłki można stwierdzić, że jest to najchętniej odwiedzane muzeum na świecie. Nic dziwnego, jeśli spojrzymy na znajdujące się tam eksponaty. Słynna rzeźba Wenus z Milo czy jeden z najbardziej intrygujących dzieł światowej sztuki, a więc Mona Lisa, mówią same za siebie. Przestrzeń ekspozycyjna podzielona jest w sumie na osiem działów. Możemy tu więc podziwiać eksponaty nie tylko ze Starego Kontynentu, ale też między innymi z Bliskiego Wschodu czy Egiptu epoki faraonów. Każdy pasjonat antropologii, czy też szerzej pojętej historii powinien czuć się w Luwrze niemal jak u siebie w domu. Jeśli istnieje taka możliwość, doradzamy, by na zwiedzenie paryskiego muzeum poświęcić nawet kilka dni. Nie bez powodu jest to przecież największe muzeum na świecie.

Kolejna propozycja nie jest może muzeum rozumianym w tradycyjnym stylu, jednak jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Jeśli kiedykolwiek marzyliście, by znaleźć się blisko gwiazd światowego kina, estrady czy polityków, taką możliwość daje muzeum Madame Tussaud mieszczące się w Londynie. Obok królowej Elżbiety II czy papieża Jana Pawła II znaleźć można choćby słynną piątkę z Liverpoolu, czyli The Beatles, jak również Johna Wayne’a oraz Marylin Monroe. To i tak jest oczywiście malutki ułamek z bogactwa ekspozycji, jakie oferuje muzeum w stolicy Wielkiej Brytanii. Renoma tego otwartego dla zwiedzających w 1835 roku jest tak duża, że jest to niemal stały element wycieczek do Londynu.

Jednym z ciekawszych muzeów w całej Europie bez wątpienia jest też Galeria Drezdeńska. To bez wątpienia jedna z najstarszych tego typu instytucji w skali całego świata, bo jego powstanie datuje się na szesnasty wiek! Można więc zakładać, że znajduje się tam wiele pereł światowego malarstwa i nie tylko. Jest to rzecz jasna prawda. Zwiedzający mogą więc zachwycać się takimi dziełami jak na przykład: Madonna Sykstyńskaautorstwa Rafaela Santiego; Martwa natura Willem Claesz Heda czy Lutnistka Gerarda Terborcha. To oczywiście i tak jedynie niewielka część całości tej imponującej ekspozycji.

Jeśli już chcemy wybrać się, do któregoś z opisanych, bądź innego muzeum, dobrze jest się odpowiednio przygotować. Także pod względem finansowym. Warto jest pomyśleć nie tylko o karcie, ale też gotówce. Jeśli mamy przy sobie trochę euro, całkiem rozsądne będzie sprawdzenie, czy nadal znajdują się one w regularnym obiegu. Nawet jeśli nie, absolutnie nie ma powodu do obaw. Tu z pomocą przyjdzie wizyta w kantorze i wymiana banknotów. Stary, wycofany funt brytyjski nie będzie stanowił już dla nad problemu, mając wiedzę, która pozwala nam sprzedać banknoty kantorom. Takim kantorem, który chętnie przyjmie wycofane banknoty jest sieć salonów Tavex. 

Back To Top