Blog

Jak znaleźć odpowiednią antenę DVB-T

Anteny DVB-T umożliwiają odbiór analogowych i cyfrowych kanałów telewizyjnych.

Za pomocą kabla antenowego sygnał jest następnie przesyłany do dekodera lub tunera DVB-T zintegrowanego z telewizorem. Anteny DVB-T mogą być używane ze wzmacniaczem zintegrowanym, określane są wtedy jako aktywne, lub bez, czyli pasywne. Wiele modeli anten DVB-T odbiera również sygnały radiowe, ale warto sprawdzić to przed zakupem.

Jak znaleźć odpowiednią antenę DVB-T

Jaka antena telewizyjna sprawdzi się najlepiej

Sygnały telewizyjne za pośrednictwem anten DVB-T można odbierać w dużej części Europy, a także na innych kontynentach. Rozchodzą się one jak sygnały radiowe przez maszty nadajników. Odbierane programy, jak również siła sygnału, mogą się znacznie różnić w poszczególnych lokalizacjach i zależą od jakości anteny oraz jej umiejscowieniu w zależności od nadajnika. Zasadniczo rozróżnia się aktywne i pasywne anteny DVB-T. Aktywne anteny DVB-T są wyposażone w zintegrowane wzmacniacze, które również mogą przetwarzać zły sygnał. Jednak wbudowane wzmacniacze często zależą od zewnętrznego źródła zasilania.

Mniejsze lub płaskie anteny DVB-T mogą być wykorzystywane szczególnie w pomieszczeniach, ale również jako aktywne lub pasywne urządzenia na zewnątrz. Aktywne anteny dachowe chronią zintegrowany wzmacniacz w solidnej obudowie i tym samym wizualnie przypominają płaskie anteny. Wersja pasywna zapewnia dobry odbiór w postaci anteny kierunkowej. Małe aktywne i pasywne anteny prętowe przeznaczone są głównie do użytku wewnętrznego. Niektóre modele mogą być również używane na zewnątrz. Są prawie niezauważalne dzięki swoim kompaktowym rozmiarom.

Aktywna lub pasywna antena telewizyjna teleskopowa DVB-T oferuje szczególnie wiele możliwości ustawień dla optymalnego odbioru sygnału w zakresach częstotliwości UHF i VHF. Aby wybrać odpowiednią antenę DVB-T należy wziąć pod uwagę przede wszystkim odległość od nadajnika oraz obszar zastosowania. Używaj tylko odpowiednich anten DVB-T z odpowiednią klasą ochrony IP na zewnątrz, IP55 i nowszych. Ważny jest również model i kształt anteny dla optymalnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Back To Top