Zdrowie

Jak stosowana jest elektrostymulacja mięśni w fizjoterapii?

Stymulacja elektryczna jest rodzajem fizykoterapii stosowanym do wykonywania różnych zadań. Jeśli doznałeś urazu lub choroby, która powoduje ból lub ograniczoną sprawność ruchową, terapeuta może zastosować elektrostymulację EMS jako jedną z części programu rehabilitacji.

Stymulację elektryczną mięśni stosuje się między innymi w bólach krzyża, bólu pooperacyjnym, w przypadku osłabienia mięśni lub słabej kontroli motorycznej, w zapaleniu torebki stawowej i powięzi mięśniowej. Jeśli odczuwasz ból, skurcz, stan zapalny lub osłabienie mięśni, fizjoterapeuta może zastosować tę wszechstronną terapię w ramach leczenia. Stymulację elektryczną można również zastosować do leczenia mięśni, które są osłabiona lub źle funkcjonują. Stymulacja elektryczna jest stosunkowo pasywną metodą; podczas leczenia nie robisz nic lub bardzo mało. Najbardziej udane programy rehabilitacyjne obejmują aktywne uczestnictwo pacjenta. Kluczem jest nauka właściwych ruchów i ćwiczeń w określonych warunkach. Z tego powodu niektórzy specjaliści debatują, czy elektrostymulacja mięśni jest w rehabilitacji czymś wartościowym. Niektóre badania pokazują, że stymulacja elektryczna oferuje bardzo niewiele w zakresie poprawy wyników funkcjonalnych. Inne badania wskazują, że niektóre rodzaje stymulacji mogą być przydatne.

Jedno jest pewne, możesz spotkać się z taką forma terapii, jeśli pójdziesz na fizykoterapię, więc wiedza, co to jest i czego się spodziewać, może być pomocna. EMS, czyli elektrostymulację mięśni, należy stosować wyłącznie w celu zwiększenia aktywnego programu fizykoterapii, który obejmuje określone ruchy i ćwiczenia w celu leczenia twojej dolegliwości. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://www.fitxpress.pl/ems-efekty-i-dzialanie/. EMS wykorzystuje prąd elektryczny, aby spowodować skurcz pojedynczego mięśnia lub grupy mięśni. Umieszczając elektrody na skórze w różnych miejscach, fizjoterapeuta może angażować w pracę odpowiednie włókna mięśniowe. Skurcz mięśni poprzez stymulację elektryczną pomaga poprawić sposób kurczenia się mięśni.

Back To Top