Blog

Bogowie miotający piorunami

Burza to okiełznany żywioł, który fascynuje ludzi od tysięcy lat, często atrybutem bogów, takich jak Zeus, Thor czy Jowisz, był piorun.

Byli to bogowie, którzy władali burzą, piorunem, potrafili sprowadzić deszcz. Często byli to najważniejsi bogowie w mitologii, oddawano im specjalną cześć. Często ich zadaniem było także sprowadzanie deszczu, co było ważne dla starożytnych ludów rolniczych. Egipcjanie kojarzyli burze z burzą piaskową, która podrywała drobinki piasku. Burze piaskowe, które często nawiedzały państwo nad Nilem, odbierano jako gniew bogów.

Bogowie miotający piorunami

Motyw burzy w starożytnych mitologiach

W starożytnej Grecji najważniejszym bóstwem był Zeus, posiadał on moc okiełznania piorunów, dzięki nim wymuszał posłuszeństwo pośród innych bogów oraz tytanów. Zeus jest najważniejszym bogiem w mitologii greckiej, Grecy uważali burzę, sztorm oraz błyskawice za najbardziej przerażające zjawiska pogodowe. Podobnie w starożytnym Rzymie znajdziemy w mitologii Jowisza, który miał władzę nad deszczem, suszą. Jowisz również był bogiem piorunów, Rzymianie czcili miejsce uderzenia pioruna, niekiedy powstawały w tych miejscach świątynie.

Motyw burzy jest ważny także dla hinduizmu. Indra, rudowłosy bóg, był najważniejszym bogiem w hinduizmie, był wojownikiem, który posługiwał się błyskawicami, które tworzył za pomocą dwóch kamieni, tworząc iskry oraz pioruny. Oczywiście jednym z najbardziej znanych bogów związanych z burzą oraz piorunem jest nordycki Thor, posiadający młot, żelazne rękawice oraz magiczny pas. Był bogiem burzy, sztormu oraz dobrej żeglugi. Był bogiem silnym oraz walecznym. W wielu mitologiach bogowie posiadający moc okiełznania burzy, przywołania deszczu, byli jednymi z najważniejszych bogów w panteonie, moc tą starożytni ludzie uważali za jedną z najstraszliwszych.

Więcej na temat burzy w mitologii możemy przeczytać na stronie https://mapaburzowa.com/motyw-burzy-w-mitologii/. Do dziś fascynują nas zjawiska pogodowe, widząc żywioły podczas burzy widzimy siłę, ogrom tego zjawiska pogodowego. Uderzenie pioruna może zniszczyć drzewo, uszkodzić budynek, są to nieokiełznane zjawiska przyrodnicze.

Back To Top