Chłodnia służy do przechowywania produktów, które mają określone wymagania dotyczące temperatury, aby uniknąć chorób, gnicia, wysychania lub zanieczyszczenia.
Innym powodem jest to, że jeśli produkt spożywczy nie jest kontrolowany pod względem temperatury, może się zepsuć i doprowadzić do wyrzucenia ogromnych zapasów z powodu niewłaściwej konserwacji. Wszystkie produkty spożywcze mają odrębne wymagania i techniki przechowywania w chłodni, należy je zatem poznać.
Zachowaj świeżość warzyw i owoców na długi czas
Różne produkty spożywcze muszą być odpowiednio przechowywane w chłodni, aby zachować świeżość przez długi czas, przy minimalnych kosztach zużycia i jak najmniejszej utracie produktu. Chłodnia wydłuża okres przechowywania, spowalniając zmiany fizyczne oraz aktywność chemiczną i mikrobiologiczną, które powodują pogorszenie jakości świeżych warzyw i owoców. Stosuje się różne chłodnie w zależności od rodzaju, ilości produktu i czasu jego przechowywania, ponieważ jakość produktu, który trafi do konsumenta, musi pozostać na najwyższym poziomie.
Chłodnie i właściwe przechowywanie produktów odgrywają również kluczową rolę w regulowaniu właściwych kosztów magazynowania i dystrybucji, a co za tym idzie w utrzymaniu zadowolenia klientów. Duże chłodnie są zazwyczaj używane do przechowywania pojedynczego towaru, który pojawia się sezonowo, na ziemniaki, jabłka, sałata, kapusta, pigwa. Sezonowe przechowywanie w chłodni jest techniką przyjazną dla środowiska i wysoce wydajną, dzięki czemu konsumenci mogą mieć dostęp do sezonowych warzyw i owoców przez długi czas.
Dodatkowo możemy niektóre warzywa i owoce, jak ziemniaki czy jabłka, przechowywać w odpowiednich warunkach przez około rok lub dłużej, bez pogorszenia ich jakości, smaku, wyglądu. Więcej na temat przechowywania warzyw i owoców znajdziesz na stronie https://fruitsmart.pl/przechowywanie-brokula/. Producenci mogą wybierać spośród różnych opcji, jeśli chodzi o systemy chłodzenia, w tym te, które wykorzystują chłodzenie mechaniczne, elektryczne oparte lub pasywne chłodzenie wyparne. Dobór powinien opierać się na kosztach, skuteczności i bezpieczeństwie systemu wstępnego chłodzenia dla rodzaju chłodzonego produktu oraz oczekiwanych korzyściach finansowych.